Az elmúlt években egyre többen fordulnak a szoftvertesztelés felé, mint karrierlehetőség. A munkakört már betöltő hazai szakemberek számát nehéz pontosan meghatározni, de egyes iparági becslések és munkaerő-piaci adatok alapján Magyarországon már néhány ezer szoftvertesztelő dolgozhat. Az IT-szektor folyamatos növekedésével együtt a szoftvertesztelők iránti kereslet is növekszik, így a létszám is folyamatosan emelkedik. Felmerülhet tehát a kérdés, hogy miért válik egyre népszerűbbé ez a szakma? Mi az, ami a szoftvertesztelés mellett szól, és miért érdemes fontolóra venni ezt a pályát? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Mi is az a szoftvertesztelés?
Röviden összefoglalva, a szoftvertesztelés nem más, mint egy folyamat, amely során egy szoftvert alapos vizsgálatnak vetnek alá. A cél az, hogy az megfeleljen a kívánt követelményeknek, és a lehető legkisebb hibakockázat mellett működjön. A tesztelők célja tehát, hogy feltárják az esetleges hibákat, hiányosságokat, és biztosítsák a szoftver minőségét, mielőtt az a felhasználók kezébe kerül.
Manapság még mindig nem kap elég figyelmet ez az izgalmas szakma, pedig a terület hatalmas lehetőségeket rejt. Ha belegondolunk, hogy a mindennapi teendőink során hányszor találkozunk szoftverekkel, alkalmazásokkal, megdöbbentő számot kapnánk.
Gyakran halljuk, hogy a szoftvertesztelők szinte „láthatatlanok” az informatikai projektek mögött, tevékenységük mégis ma már kritikus fontosság szintre emelkedett. Ők azok, akik tehát a szoftverek – majdnem – zökkenőmentes működéséért felelnek: alaposan megvizsgálják és tesztelik a kódokat és kiszűrik a hibákat.
Egyre többen választják ezt a pályát
A digitális világban minden vállalat számára létfontosságú, hogy megbízható és jól működő szoftvereket biztosítson. Az egyre komplexebb rendszerek, a folyamatosan fejlődő technológiák és a növekvő felhasználói igények miatt egyre több cég keres szakképzett szoftvertesztelőket, akik képesek garantálni a szoftverek minőségét. Ennek ellenére a szoftvertesztelés számos IT-szakmához képest alacsonyabb belépési küszöböt jelent. Sokan úgy kezdik el a karrierjüket, hogy először manuális tesztelőként dolgoznak, majd idővel elmélyülnek az automatizált tesztelésben vagy egyéb specializációkban. Érdekesség, hogy jelenleg Magyarország e szakma nem felsőoktatási keretek között tanulható, hanem egy akkreditált képzés, az ISTQB keretében.
Nem elhanyagolható az sem, hogy a szoftvertesztelés nemcsak a belépésre kínál jó lehetőséget, hanem hosszú távú karrierépítésre is. A tesztelők ugyanis számos irányba specializálódhatnak: automatizált tesztelés, biztonsági tesztelés, performancia tesztelés, vagy éppen tesztmenedzsment. A folyamatosan fejlődő technológiák miatt pedig új specializációk is születhetnek az évek előrehaladtával.
Ami az anyagiakat illeti, a szoftvertesztelők fizetése is jelentős vonzerő. Bár a jövedelmek változhatnak a tapasztalat, a szakterület és a földrajzi elhelyezkedés függvényében, a tesztelők általában jól megfizetett szakembereknek számítanak az IT-iparban. Az automatizálásban és a speciális tesztelési területeken dolgozók különösen versenyképes bérezésre számíthatnak. Egy hazai bérstatisztikai oldal adatai alapján a manuális tesztelők havi bruttó átlagbére 500 és 1 millió forint között mozog.
Sok pályaelhagyó érkezik a szakmába
A szakma sokféle kiindulási lehetőséget kínál, mivel nem feltétlenül szükséges hozzá felsőfokú végzettség vagy informatikai háttér. Éppen ezért egyre többen váltanak erre a pályára más területekről, és önálló tanulással, szakmai képzéseken való részvétellel válnak elismert szakemberekké. Természetesen előnyt jelenthet, ha rendelkezünk informatikai ismeretekkel vagy szakirányú felsőfokú végzettséggel, de ahhoz, hogy jó szakemberré váljunk, ez nem alapfeltétel.
Forrás: FrontEndART