Bár sok szabadúszót a függetlenség ösztönöz az önálló karrierre, a hasonlóan gondolkodó szabadúszók támogató hálózata elengedhetetlen.
A Major Players marketing és kreatív munkaerő-közvetítő ügynökség szabadúszó piacot vizsgáló tanulmánya szerint a szabadúszóknak szükségük van egy közösségre ahhoz, hogy munkájukban boldogulni tudjanak. Egy felmérés, amely 231 szabadúszót kérdezett meg munkakörülményeikről, keresetükről és tapasztalataikról, azt találta, hogy a szabadúszóknak több munkaajánlatra, más szabadúszók közösségére és támogatásra van szükségük ahhoz, hogy karrierjük fellendüljön.
Ha szabadúszó vagy, a kapcsolatépítés az egyik legjobb dolog, amit karriered fellendüléséért tehetsz. Ahhoz, hogy szabadúszóként stabilan megőrizd álláslehetőségeidet - és jövedelmedet -, erős hálózatot kell kiépíteni és fenntartani. Mi ennek a módja? Az alábbiakban összefoglaltuk azokat a tanácsokat, amelyeket követve mindig benne maradsz az információáramlás sűrűjében.
A szakmai hálózatok különböző típusai
Bár a hálózatépítésnek számos fontos részkérdése van, a lényege alapvetően a kapcsolatok hálójának kiépítése olyan emberekkel, akik hasznodra lehetnek karriered építésében.
A szakmai hálózatoknak három alapvető típusa van:
1. Operatív hálózatok. Az operatív hálózatod kapcsolatai lehetnek jelenlegi vagy korábbi kollégák, szakmai csoportok vagy más szakmai szervezetek tagjai, illetve olyan emberek, akik a karrierterületedet közvetlenül jól ismerik.
2. Stratégiai hálózatok. Ebbe a kategóriába olyan emberek tartozhatnak, akik nem feltétlenül a te karrierterületeden vagy gazdasági ágazatokban tevékenykednek, de akik képzett vezetők vagy előretekintő személyek, akiknek a tanácsai nemcsak gyakorlatiasak lehetnek (például hogyan alakíts ki jól működő kapcsolatokat), hanem látnoki jellegűek is.
3. Személyes hálózatok. Ebbe a hálózatba tartozhatnak a barátok és a családtagok, valamint az iskolai öregdiákok, a közösségi médiakapcsolatok és a szakmai találkozókra összpontosító szervezetek.
Hálózatépítő tippek szabadúszóknak
Szabadúszóként minden ilyen hálózatot ki kell építeni és fenn kell tartani. De hogyan is néz ki a szabadúszók hálózatépítő tevékenysége? Íme 12 tipp, amelyek segítségével profi módon építheted és bővítheted szabadúszó hálózatodat.
1. Következetesség
A sikeres hálózatépítés a megfelelő gondolkodásmóddal kezdődik. Tudod, hogy meg kell tenned, ezért döntsd el, hogy minden napod egy bizonyos részét a kapcsolatépítésnek szenteled, akár online, akár személyes találkozások során. Ezután tartsd magad ehhez az ütemtervhez, és kövesd nyomon, hogy mi működik, és mi nem.
2. Kezdjed az otthonod környezetében
Nem kell rögtön messze távolodnod a komfortzónádtól, amikor megkezded a kapcsolatépítést. Először arra összpontosíts, hogy barátaid és családtagjaid pontosan tudják, mivel foglalkozol, és milyen típusú munkákat tudsz vállalni. Bátorítsd őket, hogy terjesszék a hírt a saját kapcsolatrendszerükben. Meg fogsz lepődni, hogy ezzel az egyszerű lépéssel is milyen sok megbízásra lehet szert tenni.
3. Vedd fel a kapcsolatot korábbi ügyfeleiddel
Ha több munkát is végeztél egy adott csoport vagy cég számára, és pozitív munkakapcsolat alakult ki, akkor nyilvánvalóan tetszett nekik, amit csináltál. Miért ne keresnéd meg őket, és kérdeznéd meg, hogy ajánlanának-e más potenciális ügyfeleknek? Vagy megkérdezheted, hogy van-e olyan további projektjük, amelyhez a közeljövőben szükségük lenne a segítségedre.
4. Segíts másoknak
Az egyik leggyakoribb tévhit a szakmai kapcsolatépítéssel kapcsolatban, hogy minden arról szól, a kapcsolataid mit tudnak tenni érted. Bár sok tekintetben ez a célja a szakmai hálózatnak, nem ez az egyetlen célja. Miközben építed és karbantartod a hálózatodat, nyújts te is segítséget a kapcsolatainak, még akkor is, ha azok éppen nem tudnak semmit sem tenni érted. Azzal, hogy te is segítséget és támogatást nyújtasz, olyan emberek körét hozod létre, akik később is segíteni akarnak majd neked.
5. Használd a közösségi médiát
A virtuális hálózatépítés már jóval a világjárvány előtt is nagyszerű módja volt a másokkal való kapcsolatteremtésnek. A jótanács változatlanul ugyanaz: ne hanyagold el a virtuális kapcsolatépítési lehetőségeket. Az interneten olyan szabadúszók csoportjait találhatod meg, akikkel sok közös vonásod és azonos érdeked van. Légy aktív a virtuális párbeszédben, tanulj mások tapasztalataiból, és lehetőség szerint oszd meg te is a tudásodat másokkal.
A LinkedIn különösen akkor jelent nagyszerű kapcsolatépítési forrást, ha olyan szilárd stratégiákat alkalmazol, mint a szakterületednek megfelelő LinkedIn-csoportok felkutatása és használata, valamint a kitöltött LinkedIn-profilod következetes naprakészen tartása. Feltétlenül nézz meg más oldalakat, például a reddit-et, és nézd meg, hogy vannak-e egyéb fórumok a karriered területén dolgozó szakemberek számára.
6. Vegyél részt helyi rendezvényeken
A világjárvány előtt sem hagyatkozhattál teljes mértékben az internetre a kapcsolatépítés és a szabadúszó sikerek terén. Nézd meg a helyi vállalkozásszervező központok (például városod kereskedelmi- és iparkamarája) információs oldalait és azt is, hogy tartanak-e virtuális vagy élő összejöveteleket. Ugyanígy járj el bármely olyan szakmai szervezetnél, amely a szakterületedhez kapcsolódik.
Például, ha szabadúszóként webdesign vagy blogolás területén dolgozol, és WordPress-t használsz, a WordPress közösség gyakran szervez helyi összejöveteleket, és azt a híroldalukon állandóan közzé is teszik. Kövesd nyomon ezeket a helyi eseményeket, hogy jól működő hálózatot építhess ki és tarthass fenn a szakterületeden tevékenykedőkkel.
7. Járj szakmai kiállításokra
Néha egy kis levegőváltozás új utakat nyithat meg a kapcsolatépítési lehetőségek előtt, ezért fontold meg a szakkiállításokon való részvételt (személyesen és online).
Ha egy konkrét iparágat célzol meg, az segíthet abban, hogy kapcsolatba lépj az adott piaci szegmens fontos embereivel, akik esetleg összekapcsolhatnak téged potenciális ügyfelekkel. Ha ez nem is eredményez azonnal egy megrendelőkkel teli hosszú névsort, mélyebb ismereteket szerezhetsz az adott iparágról, és bővítheted ismereteidet.
8. Vegyél részt közösségi rendezvényeken
Szinte bármilyen társasági összejövetel lehetőséget kínálhat a kapcsolatépítésre. Házibulik, szórakoztató rendezvények, sportesemények, családi és baráti összejövetelek - vagyis, szinte minden olyan esemény, amely jelentős számban hozza össze az embereket, lehetőséget kínál a szabadúszók számára a kapcsolatrendszer kiépítésére. Ez jót tesz a lelki egyensúlyunknak is, mivel sok szabadúszó általában egyedül dolgozik.
9. Keress együttműködő tereket
A járványügyi korlátozások idején szóba sem jöhetett, de a járvány elmúltával újra érdemes csatlakozni egy közösségi irodatér csapatához. A közösségi irodaterek összehozzák a különböző dolgozó embereket, akik gyakran keresik a hasonszőrűek társaságát és kapcsolatát. Mi lehetne jobb hely más szabadúszó szakemberekkel való találkozásra?
10. Önkénteskedj
Fantasztikus módja a kapcsolatépítésnek, ha olyan embereket találsz, akik osztoznak szakmai vagy akár személyes szenvedélyeidben. Önkéntesnek lenni a közösségedben, vagy akár online, remek módja lehet a szakmai tapasztalatszerzésnek, különösen, ha most kezded a karriered, vagy új területre szeretnél váltani.
11. Barátkozz össze más szabadúszókkal
Mindig jó, ha tisztában vagy azzal, hogy más szabadúszók hogyan működtetik a vállalkozásukat. Összehasonlíthatod az árakat, stratégiákat, és akár meg is beszélhetitek a munkákkal kapcsolatos tapasztalatokat.
12. Gondozd a kapcsolataidat
Ne hagyd, hogy a hálózatépítés korábbi kemény munkája kárba vesszen! Rendszeresen kísérd figyelemmel kapcsolatrendszered állapotát és fejlődését.
Kapcsolódj tudatosan
A kapcsolatépítés nem mindenkinek megy könnyen, de a karrier fejlődéséhez és a sikerhez mindenképpen szükséges - különösen, ha szabadúszó vagy.
Írj egy rövid listát azokról a szabadúszókról, akikkel szeretnél találkozni.
A közösségi médiában nézd meg a többi tag profilját és szűrd a találatokat hely és kreatív terület szerint.
Lépj kapcsolatba másokkal a munkáikon keresztül. Kereséskor használj olyan kulcsszavakat, mint "frontend", "backend" vagy "JavaScript", hogy megtaláld az érdeklődési körödnek megfelelő szabadúszókat.
Szólítsd meg a kapcsolatot. Kérdezz tőle valamit, ami általában választ vált ki. Érdeklődéseddel kapcsolatot építhetsz ki.
Ha szívesen együttműködnél egy projektben, tegyél közzé egy portfóliót, és találkozz szabadúszók egy csoportjával, miközben együtt készítetek az új munkát. Nincs is jobb, mint egy kreatív együttműködés során összekovácsolódni.
Ne feledd, hogy a karrierépítés nem csak arról szól, hogy te mit tudsz, hanem arról is, hogy kiket ismersz. A közösségi hajlam létfontosságú a szabadúszóként való érvényesüléshez, mivel lehetőséget ad az együttműködésre és ezáltal a több megbízásra.
Források:
https://www.flexjobs.com/
https://freelancerclub.net/